MobilyaVIP

Alışveriş sepetiniz boş.

Koltuk rengi seçimi

Salonlarımızın en büyük tamamlayıcısı, hayatımızın vazgeçilmez mobilyası olan koltuklar rahatlığının, kalitesinin ve kullanışlılığının yanında renkleriyle de evlerimizi farklı bir çehreye büründürüyor. Canlı ve parlak renkler, koyu pastel tonlar, saflığın ve temizliğin sembolü olan beyaz ve krem ve daha birçok renk tonu koltuk seçiminizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken renkler arasındadır. Aslında her rengin kendisine göre bir özelliği ve çağrıştırdığı bir anlam vardır. Kırmızı, enerji veren, hareketli bir renktir. Dinlendirme özelliği ile turkuaz ve yeşil tonları insanları arındırır. Sarı renk, ruhu dinlendirir, mor hayal gücünü arıtan, huzur veren bir renktir. Pembe ve tonları cıvıl cıvıl bir görsellik sağlar. Koyu renklerin ise her zaman ağır bir havası vardır ve mekana gösteriş katar.

Renk Seçerken Dikkatli Olun!

Eğer koltuk rengi olarak kahve, siyah gibi tonları düşünüyorsanız zeminin ve geri kalan aksesuarın açık renk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü aynı tonların her parçada kullanılması oldukça karamsar ve iç karartıcı bir tablo oluşturacaktır. Koltuk rengine karar verirken, odanın ışık alıp almaması, koltuğun ebatları, evde ışık ve renk uyumu, diğer parçaların renkleri, koltukların temizlik ve bakımı göz önünde bulundurulmalıdır. Açık renkli koltuklar çabuk kirlenir ve zor temizlenir. Koltuktaki renk kombinasyonu, ruha huzur vermeli, hoşa gitmeli hem de estetik anlamda şık ve gösterişli olmalıdır. Aslında her yılın moda olan renk trendleri vardır. Son zamanlarda pembe, turkuaz, hardal ve mint yeşili oldukça popüler koltuk renkleri arasındadır.

Trend bir görüntü oluşturmak istiyorsanız tek renk yerine farklı renkleri kullanabilirsiniz. Koltuklarla berjerin farklı renklerde olması oldukça modern bir duruşa sahip olmanızı sağlayacaktır. Eğer odaya derinlik kazandırmak istiyorsanız koyu ve açık renklerin kombinlendiği koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz, mavi, bej ya da gri, beyaz ve siyah uygun renk kombinasyonlarından bazılarıdır. Zıt renklerin uyumunu koltuk takımı seçiminde de kullanan firmalar, siyah-beyaz, mor –yeşil gibi renklerin çarpıcı etkisinden yararlanabilirler. Koltuklara hareket katmak için yastıklardan da yararlanabilmeniz mümkün. Koyu renkli koltuklara eşlik den cıvıl cıvıl pastel tonlarındaki yastıklar, halı ve diğer aksesuarlarla tamamlandığında evlerinize hareket katacaktır.

Etiketler: 
Koltuk
Mobilya