MobilyaVIP

Alışveriş sepetiniz boş.

Pastel Renkler

Merhabalar, bir dizi kişisel işlerimi hallettikten sonra eve geldim ve hemen bilgisayarım açtım. Güzel bir dekorasyon fikri geldi aklıma. Hatırlarsınız pastel renklerle ilgili yatak odası dekorasyonu fikirleri içeren bir yazı yazmıştım. Dedim ki kendi kendime neden evin tüm odaları için buna benzer bir yazı yazmıyorum. Çünkü pastel renklerle dekore edilmiş tüm odalar tıpkı yatak odası tasarımlarındaolduğu gibi büyük ilgi görebilir. İlgiden de ziyade ben seviyorum pastel renkleri. Sevdiğim için uğraşıyorum belki birilerine fikir olur da çevremde görmeye başlarım diye.

Pastel renkler kullanıma bağlı olarak kolay bir renk paletidir. Ve bir o kadar da zordur. Kompozisyonu güzel oturtmak gerekir öncelikle. Tabiki kullanıacak renk uyumları da önemlidir fakat nerede kullanacakları daha önemlidir bu pastel renklerin. Kullanılacak zeminin dokusu bile önemlidir. O yüzden harikalar çıkarttıkları iç mekanlarda var felakete yol açtıkları iç mekanlar da. Eğer mesleki bazı kurallara bağlı kalırsanız mutfaklarde bile pastel renkler kullanılabilir. Pastel renkler tercih edilerek dekore edilmiş odaları incelemeye başayalım.

1-) Pastel Mutfak

 

Laura Fulmine isimli stilistin elinden çıkan bu dekorasyonda alan özellikleri öne çıkıyor. Ortamdan tamamen bağımsız yeşil ve mor renkteki sandalyeler iç mekandaki renk armonisini daha da artırmış durumda. Duvardaki nişlerle aynı renkte olan tek sandalye ise masa takımının mekandan soyutlanmasını engelliyor. Nötr masanın çevresini 4 pastel renkte sandalyelerin çevrelediği bu iç mekan dingin ev isteyen okurlarıma bir tavsiyemdir.

2-) Pastel Oturma Odası

 

İnceden vintage mobilyalarla dekore edilmiş gibi duran bu oturma odasında pestel renklerden yardım alınmış. Sol tarafta bulunan pencereden gelen güzeş ışığından yola çıkarak söyleyebilirim ki odanın ışık almama gibi bir sorunu yok. Yeterince aydınlık bir oda. Fakat pencerenin gördüğü duvarda kullanılan renk tonu ışık vurdukça daha keskin bir hale bürünmüş. Bunu kırmak içinse o duvara siyah aplikler konumlandırılmış Muazzam bir çözüm. Ayrıca belirtmek isterim, Karanlık Odalarınız İçin 10 Parlak Fikir isimli yazımızdan faydalanarak ışık almayan odalarınız varsa çözümler geliştirebilirsiniz. Bu odayla devam etmem gerekirse yan duvarın o baskın rengi diğer tüm renkleri ısıtarak odayı soluk bir oda olmaktan kurtarmakta.

3-) Pastel Yatak Odası

 

Nötr karyola rengi üzerine pastel yatak örtüsü takımı kullanmak yatak odası tasarımını neredeyse göklere taşımış. Duvarın görünen kısmına bakarsak eğer, tamamlanmamış duvar boyası tekniği kullanılmış. Bence bu yatak odası bahsettiğim tekniğe oldukça yatkın bir oda. Dekorasyonu itibariyle uygun demek istiyorum tabiki. Pastel yatak odası tasarımlari ile ilgili ayrıca bir yazı yazdığım için fazla üzerinde durmak istemiyorum. Eğer ilginizi çekiyorsa Pastel Renkler ile Yatak Odası Dekorasyonuisimli yazıma bakmanızı öneririm.

4-) Pastel Salon

 

Fiona Lynch isimli tasarımcının elinden çıkan bu şaheserde resmen makyajdan kaynakı bir nezaket var. Makyaj diye tabir ettiğim güzellikte kötü bir anlam aramayın çünkü öyle birşey yok. Gri döngünün sıkıcılığını kıran silik pembe renkteki raflar, soluk maviler ve yeşillerle birlikte kolaj oluşturulan tüm renkler odanın modernize olmasına katkı sağlıyor. Ayrıca beyaz ve grilerdeki geçişler sayesinde iç mekanda ağır bir hava hakim. Kullanılan pastel renkler dahil hiç birşey bu havayı bozmuyor. Önemli olan zaten bunu başarabilmek.

5-) Pastel Mutfak

 

Bu modern mutfak resmen hayallerimdeki mutfak ya. Uzun boyun tamamına erişecek uzunluktaki tezgahından tutun da kullanılan renklerinin uyumuna, sadeliğinden tutunda kullanılan mobilya ve mobilya aksesuarlarına kadar her şey mi benim istediğim gibi olur. O kadar ferah bir iç mekan tasarımı ki bunun sebebi belki de büyükçe iki pencereden kaynaklıdır belki de dekorasyondan kaynaklıdır. Kim ne derse desin  tezgah üstü yarım pencere bu mutfaktaki en modern detay. Duvarların iki ayrı renge boyanması uzun olan mutfağı daha da uzun göstermiş.

6-) Pastel ve Modern Mutfak

 

Alman kaynaklı bir moda evinin imzasını taşıyan bu mutfak tasarımda ise modern mobilyalarlabirlikte yaz renkleri kullanmıştır. Yaz renkleri parlak ve canlı olur evet doğrudur fakat pastel olarak gösterilebilecek birçok canlı renk vardır. Mutfak dolaplarında da bu renklerin birçoğunu görebilirsiniz. Bu mutfakta en dikkat çeken olgu ise eski tip ahşap zemin tahtalarıdır. Mutfakta kullanılan herşey vintage olduğu için bu vintage ahşap zemin parkeleri mutfağın içerisinde çiçekler açtırmış.

7-) Pastel ve Hayat Dolu Oturma Odası

[Pastel ve Hayat Dolu Oturma Odası]
Pastel ve Hayat Dolu Oturma Odası

Ünlü bir dekorasyon dergisinde  yer almayı başarın bu odadaysa yine zemin oldukça ayırt edici duruyor. Pembe ana zemin üzerindeki yuvarlak beyaz halkalar gerçekten farklı bir zemin olarak dikkat çekiyor. Bu pembe ile duvarlarda tercih edilen silik pembe inanılmaz uyumlu. Duvarın genel renginin beyaz olması ise göz yormaması açısından önemli ve başarılı bir çalışma. Koltuk ayaklarında tercih edilen renk ise alışıla gelmiş renklerin çok ötesinde.

8- ) Modern ve Ferah Oturma Odası

 

Koyu gri bir kanepe ve yumuşak pembe dekorlarla süslenmiş rahat ve modern bir his veren İskandinav tasarımı  bu odada ışıktan bol birşey olmayacağına eminim. Tüm duvarı kaplayan penceresinden yeterince ışık gelecektir. Kablo makarasından bozma orta sehpanın ve diğer tüm mobilyaların uyumu harika.

9-) Pastel Mutfak Dekorasyonu

 

Siyah duvarlar ve zeminler, karanlık kiremitli sundurma, sevimli Smeg buzdolabı ve iki GallianoSüspansiyon Işıkları ile küçük bir mutfak yaşam için mükemmel bir iç mekana dönüşüyor. 

10-) Pastel ve Sade Yatak Odası Tasarımı

 

Etiketler: 
Mobilya
renk
pastel
mobilyadarenk
Koltuk
çeyiz
evlilik
renkseçimi